Choltický deštník 2017


CHOLTICKÝ DEŠTNÍK 9.9.2017

Těšíme se na všechny návštěvníky benefičního festivalu Choltický deštník. Letos již 5. ročník konaný na podporu Centra Paraple o.p.s., se bude opět pořádat v prostorách zámku Choltice, zámeckého nádvoří a přilehlého parku od 13.00 hod.

Celým dnem a programem bude opět již po páté provázet kastelán Choltického zámku Lukáš Rychtecký, děkujeme mu a vzkazujeme, že je výborný moderátor a jsme rádi, že je nám věrný.

HLAVNÍ PROGRAM:

13:00 hod.  kmen TRILOBIT  a divadelní představení "JAK SE PEKLO ZADLUŽILO A CO Z TOHO VŠECHNO ZBYLO"

Festival otevřou děti z kmene Trilobit se svými vedoucími a příznivci, divadelním představením "JAK SE PEKLO ZADLUŽILO A CO Z TOHO VŠECHNO ZBYLO". Moc se na ně těšíme a budeme rádi, když se přijdete na toto půvabné vystoupení dětí podívat. Začínat není jednoduché, a tak všem moc děkujeme, že nám jako každoročně vyjdou vstříc. ČLENOVÉ KMENU TRILOBIT BUDOU PO CELOU DOBU FESTIVALU ZAJIŠŤOVAT SOUTĚŽE PRO DĚTI A PROGRAM V OBOŘE A POD PLATANEM. MOC DĚKUJEME!!!!

http://www.kmentrilobit.cz/#utm_source=firmy.cz&utm_medium=ppd&utm_campaign=firmy.cz-13046155

https://www.facebook.com/groups/476391042383257/?fref=ts

14:15 hod.  soubor MLIMA JUA - Základní škola a Praktická škola SVÍTÁNÍ

Po úspěšném loňském vystoupení jsme rádi, že můžeme opět přivítat Muzikoterapeutický soubor Mlima Jua. Ten působí ve škole SVÍTÁNÍ od roku 2005. Hraje především improvizace na lidové písně a etnickou hudbu. Soubor vede Zdeněk Melichar spolu s Martinou Mikyskovou a Františkem Pavlíkem. V současné době je Mlima Jua často doprovázena absolventy školy, především vynikajícím hráčem na klavír a klarinet Pavlem Diblíkem, bubeníky Markem Stýblem a Davidem Faltýnkem nebo showmanem Honzou Antochem. Mlima Jua vystupuje na mnoha kulturních a společenských událostech a nebude chybět ani u nás.

http://www.svitani.cz/kategorie-96&clanek-137-vystoupeni-muzikoterapie

https://www.facebook.com/%C5%A0kola-Sv%C3%ADt%C3%A1n%C3%AD-105755123144538/?fref=ts

Celé odpoledne bude probíhat také Prezentace Základní školy a Praktické školy SVÍTÁNÍ ve stánku na nádvoří. Rovněž se těšíme na návštěvu ředitelky a zároveň senátorky Mgr. Miluše Horské a děkujeme za její přízeň a finanční podporu.

15:00 hod.  rocková kapela DECHITAKI

Již několikrát měla na našem festivalu vystupovat skupina DECHITAKI. Bohužel nám nevyšly termíny, a tak jsme rádi, že tuto kapelu můžeme přivítat letos. Kapela Dechitaki vznikla v Přelouči 27.12.2013. Dechitaki hraje energický žánrový mix, nazývejme jej rock, s dechy míchaný s dalšími žánry :). Zvuk kapely je typický dechovými party a střídáním žánrů i v rámci jedné skladby. Texty jsou v češtině, angličtině a španělštině, často poměrně minimalistické. Určitě potěší všechny generace a bude zpestřením celého programu.

http://bandzone.cz/dechitaki?at=news

https://www.facebook.com/dechitaki

16:30hod.   písničkář a harmonikář VÁCLAV KOUBEK

Jednou z hlavních hvězd letošního festivalu je bezesporu český písničkář, harmonikář, spisovatel, herec a režisér, zkrátka skoro jako Jára Cimrman, všeuměl Václav Koubek.

Vystudoval vysokou školu strojní v Liberci. Pracoval pro televizi jako asistent střihu, u filmu jako asistent režie, prošel řadou divadel a zůstal u svobodného povolání. Jako herec se objevil i v Národním divadle (Zvony) a ve filmu (Keď hviezdy boli červené, Zvířata ve městě, Cesta pustým lesem, Mikola a Mikolko, Co chytneš v žitě, Čert ví proč, Na stojáka aj.). Momentálně vše sloučil do Vesnického klubu Chotěmice, odkud své písně, povídky, pohádky a připravované filmy rozesílá do klubů celé republiky.

Těšíme se na něj stejně jako vy.

http://www.vaclavkoubek.cz/biografie

18:00 hod.  ZLATOHORÁCI s kahancovými tanci

Již stálým hostem Choltického deštníku jsou zástupci naši spřátelené obce Zlaté Hory v Jeseníkách. Ať už s cimbálovkou, tanečním vystoupením, doprovodným programem, rýžováním zlata či s jiným programem, vždy jsou našim vítaným hostem. Letos se nám opět představí kahancové tance, které v minulých letech nejen pobavily naše návštěvníky ale byly i zajímavým, folklorním zpestřením. Moc se na Vás, chlapi, těšíme a jsme zvědaví jaké představení a překvapení můžeme letos očekávat.

http://www.kpzh.cz/kahance-opet-v-akci/

Kahancové tance jsou takovým naším dalším Járou Cimrmanem.

Kniha: Horování pro kahancové písně a tance -- Sebrané vydání všech čtyř kapitol
Autor:

Horování pro kahancové písně a tance aneb Tajemství kancionálu zlatohorského. Objev starodávného runového dokumentu obsahujícího písně a tance vedl ke vzniku badatelského týmu, jenž věří, že dokument ukrývá největší tajemství všech dob a nádob. Badatelé luští tajemství uvedením písní a tanců do života, čímž vzniká místní rázovitý "fórglór". Čtenář zde nalezne také ukázky runových "originálů", přeložených písňových textů i fotografie z vystoupení badatelů. Parodie vědecké publikace.

19:00 hod. divadelní hra DOBYTÍ SEVERNÍHO PÓLU

JDEME DO FINÁLE. Festival Choltický Deštník vznikl původně právě pro to, že se pár kluků, kteří mají rádi divadelní hry Svěráka a Smoljaka a humor Járy Cimrmana, domluvilo, že by si rádi zahráli nějaké to divadlo. Slovo dalo slovo, a tak právě před 8 lety vznikl první projekt a první premiéra ochotnického divadla her Járy Cimrmana a to bylo již zmiňované Dobytí severního pólu. Od té doby uplynulo dost let, našim repertoárem prošlo a také jsme nastudovali další hry jako Zlatovláska, Záskok, Červená Karkulka. Mezitím jsme založili festival Choltický deštník, při jehož realizaci se snažíme vždy zahrát nějaké to naše vystoupení. Festival je celý věnovaný Centru Paraple, jehož zakladatelem je Zdeněk Svěrák. Na letošním 5. ročníku uvedeme obnovenou reprízu hry DOBYTÍ SEVERNÍHO PÓLU v originálním hereckém obsazení.

náčelník - Pavel Kožený

pomocný učitel - Jan Jenska Čermák

lékárník - Zdeněk Kožený

Frištenský - Jan Brožek ml.

Beran - Jan Drobek Čermák

Hra vypráví o skupince českých otužilců, kteří se rozhodnou pro cestu na severní pól. Vedoucím výpravy je Karel Němec, jejími členy pak pomocný učitel Václav Poustka, lékárník Vojtěch Šofr a Varel Frištenský , jenž díky své síle nahrazuje dobrodruhům psí spřežení. Hru doprovázejí citace z učitelova deníku. Po mnoha útrapách, bojích s trudnomyslností (zazní píseň „Polární noc“) a na pokraji smrti hladem, se otužilci nakonec na severní točnu dostávají. Cestou nacházejí také zmrzlá těla dvou členů polární výpravy profesora McDonalda.

Hra začíná vlastní předehrou.

21:00 hod.  zpívající právník IVO JAHELKA

Vyvrcholení celého dne a také hlavním hostem je tentokrát Ivo Jahelka. Ivo Jahelka jinak nazývaný zpívající právník je známý český advokát a folkový písničkář.

Vystudoval Právnickou fakultu UK v Praze a získal titul JUDr. Začal se věnovat zhudebňování různých soudních případů a všelijakých kuriózních příběhů z všedního života. V polovině 80. let uspěl na folkovém festivalu Porta, když se jeho píseň Soudili se dostala na výběrové album Porta '84 a byl vyhlášen "osobností" Porty '85. Následně začal vydávat vlastní autorská alba, kde zhudebněné soudní případy prokládá zábavným mluveným slovem.

Cituji slova Ivo Jahelky

"Protože lidský život nabízí neustále nepřeberné množství zajímavých situací, pokračuji v této činnosti i v současné době. Přitom jsem se  v roce 1978 dal na dráhu advokáta a tento stav nadále trvá. Vycházím z toho, že humor a smích jsou kořením života, že každý se rád zasměje neštěstí druhých, a že - jak pravil jeden recidivista – ŽIVOT JE NEPŘETRŽITÁ  ŘADA  PRŮSERŮ  NEPRAVIDELNĚ  PO  SOBĚ  JDOUCÍCH. "

Věříme, že se tento ročník vydaří stejně jako předchozí a na Vás čeká  skvělá zábava, relax a hlavně úžasná dobročinná akce, které i vy můžete být součástí.

TĚŠÍME SE NA VÁS A VŮBEC NA CELÝ DEN!!!!!!!!!!